powered by Agones.gr - opap

5 Φεβ 2011

«Σφαλιάρες» σε Μπάγερν, Λεβερκούζεν

Μπορεί η Ντόρτμουντ να έχασε δύο βαθμούς την Παρασκευή κόντρα στην Σάλκε αλλά οι διώκτριες της στην Bundesliga δεν εκμεταλλεύτηκαν την γκέλα της πρωτοπόρου της βαθμολογίας. Η Λεβερκούζεν ηττήθηκε με 1-0 από τη Νυρεμβέργη ενώ η Μπάγερν αν και προηγήθηκε με 2-0, γνώρισε την ήττα με 3-2 στην Κολωνία!
Η Λεβερκούζεν παρά την ήττα της με 1-0 στη Νυρεμβέργη διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση αλλά απέχει πλέον 12 βαθμούς από την Μπορούσια. Το νικητήριο γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Αϊγκλερ με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.
Στην 3η θέση, δύο βαθμούς πίσω από τις «ασπιρίνες» βρίσκονται η Μάιντς και το Ανόβερο. Η πρώτη θα μπορούσε να είχε πάρει το «τρίποντο» της νίκης κόντρα στην Βέρντερ αλλά στις καθυστερήσεις δέχτηκε την ισοφάρισε από τον Κλαούντιο Πιζάρο (1-1).
Το Ανόβερο μετά από δύο διαδοχικές ήττες, επέστρεψε στις επιτυχίες καθώς χάρη στο γκολ του Σέρχιο Πίντο επικράτησε με 1-0 της Βόλφσμπουργκ.
Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο «RheinEnergieStadion» της Κολωνίας εκεί όπου η Μπάγερν προηγήθηκε 2-0 με τους Μάριο Γκόμεζ (22’) και Χαμίτ Αλτιντοπ (43’) αλλά οι «τράγοι» με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος έκαναν την ανατροπή. Αρχικά, ο Κλέμενς μείωσε σε 2-1 στο 55’ ενώ στην συνέχεια ο Μιλίβογε Νοβάκοβιτς με δύο δικά του γκολ (62’, 73’) χάρισε τη νίκη στην Κολωνία και άφησε τους Βαυαρούς 15 βαθμούς μακριά από την κορυφή.
Με 3-2 επικράτησε και η Χόφενχαϊμ της Κάιζερσλαουτερν για την οποία ο Θάνος Πέτσος έπαιξε για 83 λεπτά πριν δώσει την θέση του στον Νέμετς.
Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (04/02)
Ντόρτμουντ-Σάλκε 0-0
Σάββατο (05/02)
Αννόβερο-Βόλφσμπουργκ 1-0 (5' Πίντο)
Χοφενχάιμ-Καϊζερσλάουτερν 3-2 (28' Σίγκουρντσον, 40' Ρούντι, 62' Ιμπίσεβιτς - 58' Χόφερ, 59' Ρόντνεϊ)
Κολωνία-Μπάγερν 3-2 (55' Κλέμενς, 62', 73' Νοβάκοβιτς - 22' Γκόμεζ, 43' Αλτιντοπ)
Μάιντζ-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (19' Σούρλε – 92’ Πιζάρο)
Νυρεμβέργη-Λεβερκούζεν 1-0 (60' Άιγκλερ)
Γκλάντμπαχ-Στουτγκάρδη (19:30)