powered by Agones.gr - opap

5 Φεβ 2011

«Αυτοκτόνησε» η Αρσεναλ, άνετα η Σίτι

Ιδανική αυτόχειρας αποδείχτηκε η Αρσεναλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ αν και βρέθηκε να προηγείται με 4-0 στο 26’ της Νιούκαστλ, κατάφερε να μην πανηγυρίσει στο τέλος καθώς οι «καρακάξες» πήραν την ισοπαλία με 4-4 και στέρησαν την δυνατότητα από τους «κανονιέρηδες» να μειώσουν την διαφορά από την πρωτοπόρο της Premier League, Μάντσεστερ Γ. στους δύο βαθμούς.
Η Αρσεναλ μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και μόλις στο τρίτο λεπτό (!) βρέθηκε να προηγείται με 0-2 χάρη στους Γουόλκοτ και Τζουρού. Ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους «κανονιέρηδες» και με δύο γκολ του Ολλανδού φορ (10΄, 26’), η Αρσεναλ έκανε το 0-4.
Όλα έδειχναν πως το δεύτερο ημίχρονο θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αλλά οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη. Στο 50’ ο Ντιαμπί είδε την κόκκινη κάρτα και οι «καρακάξες» εκμεταλλευόμενες το αριθμητικό τους πλεονέκτημα εξαπέλυσαν επική αντεπίθεση. Ο Τζόι Μπάρτον ευστόχησε σε δύο πέναλτι (68’, 84’), ο Λίον Μπεστ μείωσε σε 4-2 (75’) και δύο λεπτά πριν τον φινάλε ο Τιοτέ με έξοχο σουτ ισοφάρισε σε 4-4!
Στο «Σίτι οφ Μάντσεστερ» ο Κάρλος Τέβες γιόρτασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα 27α γενέθλια του. Ο Αργεντινός πετυχαίνοντας χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» την Γουέστ Μπρόμιτς (3-0) και επανέφερε τη Μάντσεστερ Σίτι στον δρόμο των επιτυχιών μετά από ένα αρνητικό σερί τριών αγώνων χωρίς νίκη.
Η αντίπαλος του Αρη στο Europa League παρατάχθηκε με τους εξής παίκτες: Χαρτ, Κομπανί, Ζαμπαλέτα, Κολάροφ, Μπόατενγκ, Κ. Τουρέ, Μίλνερ, Μπάρι, Σίλβα (91’ Ράζακ), Γ. Τουρέ (63’ Τζέκο), Τέβες 86’ Ράιτ-Φίλιπς)
Χορταστικό παιχνίδι έγινε και στο «Γκούντισον Παρκ» εκεί όπου η Εβερτον με τον Λουί Σαχά να πετυχαίνει τέσσερα τέρματα επικράτησε της Μπλάκπουλ με 5-3!
Η Τότεναμ έπιασε στους 44 βαθμούς και την 4η θέση την Τσέλσι καθώς κέρδισε την Μπόλτον με 2-1 σε ένα παιχνίδι θρίλερ. Οι «σπερς» προηγήθηκαν με εύστοχο πέναλτι του Ράφαελ Φαν ντερ Φάαρτ στο έκτο λεπτό. Ο Ολλανδός αστόχησε τρία λεπτά αργότερα σε δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του ενώ η Μπόλτον ισοφάρισε στο 55’με τον Ντάνιελ Στάριτζ. Ωστόσο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νίκο Κράνιτσαρ με φοβερό σουτ από τα 25 μέτρα χάρισε το «τρίποντο» στην Τότεναμ.
Η Γουίγκαν κέρδισε με 4-3 την Μπλάκμπερν και βγήκε εκτός επικίνδυνης ζώνης ενώ Αστον Βίλα και Φούλαμ αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Βίλα Παρκ».
Επνιξε τις «γάτες» η Στόουκ!
Με γκολ του Ρόμπερτ Χουτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Στόουκ νίκησε με 3-2 την Σάντερλαντ στο «Μπριτάνια» σε ένα δραματικό αγώνα.
Ο Γερμανός αμυντικός αξιοποίησε το φάουλ του Πέναντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Σάντερλαντ που είχε προηγηθεί δύο φορές στο παιχνίδι.
Οι «μαύρες γάτες» άνοιξαν το σκορ με τον Ρίτσαρντσον (3’) ενώ ο Ασαμόα Γκιάν πέτυχε το 2-1 στο 48’.
Ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Κάριου στο 32’ και με τον Χουτ στο 83’.