powered by Agones.gr - opap

6 Φεβ 2011

Εκδικήθηκε Τόρες και Τσέλσι η Λίβερπουλ!

Η Λίβερπουλ πίκρανε τον Φερνάντο Τόρες στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Τσέλσι καθώς «δραπέτευσε» με το «διπλό» από το «Στάμφορντ Μπριτζ» με 1-0!
Οι οπαδοί των «κόκκινων» αν και φιλοξενούμενοι, λίγο πριν από τη σέντρα σήκωσαν ένα πανό για να «πικάρουν» τον Ισπανό επιθετικό. Αυτό ανέφερε: «18 πρωταθλήματα, 5 ευρωπαϊκά. Είναι η Τσέλσι μεγαλύτερος σύλλογος;». Μάλιστα κάθε φορά που η μπάλα έφτανε στον Τόρες, ακουγόταν ένα παρατεταμένο γιουχάρισμα από την πλευρά των οπαδών της Λίβερπουλ.
Στο αγωνιστικό σκέλος του ντέρμπι, η Λίβερπουλ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης στο 68’ τρία λεπτά ύστερα από την αντικατάσταση του Τόρες από τον Καλού, με σκόρερ τον Ραούλ Μεϊρέλες.
Οι «κόκκινοι» είχαν δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον Μάξι Ροντρίγκες (32΄). Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι προσπάθησε μετά το γκολ να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε.
Για την Λίβερπουλ αυτή ήταν η πρώτη της νίκη στο «Στάμφορντ Μπριτζ» μετά από τρία χρόνια ενώ ο Τόρες δεν κατόρθωσε να σκοράρει στο ντεμπούτο του με τους «μπλε» όπως είχε κάνει στο παρελθόν τόσο στην Ατλέτικο Μαδρίτης όσο και στην Λίβερπουλ.
Με γκολ του Νίκολα Ζίγκιτς η Μπέρμιγχαμ επικράτησε με 1-0 της Γουέστ Χαμ και βγήκε εκτός επικίνδυνης ζώνης.
Ο Σέρβος επιθετικός πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 65’ με κοντινή κεφαλιά. Η Γουέστ Χαμ είχε στην συνέχεια δοκάρι με τον Ντεμπά Μπα και με την ήττα της αυτή επέστρεψε στην τελευταία θέση της Premier League.